Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko

My na Pomorzu – LEKCJA FIZYKI


   Dnia piątego listopada klasa II A, na siódmej godzinie lekcyjnej miała nietypową lekcję fizyki prowadzoną przez panią Annę Adamczyk. Uczestniczyła w niej razem z nami nasza wychowawczyni pani Dorota Kurjata - Block. Zajęcia miały na celu pokazać nam jak działają i wyglądają urządzenia do różnych doświadczeń fizycznych oraz jak wykorzystywać je w praktyce. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć nauczycielską pasję. Z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem p. Ania przystąpiła do działania.
Oto krótka charakterystyka części wykonanych zadań:

  1. Doświadczenie z naczyniami połączonymi. Pani pokazała nam naczynie o różnych kształtach i wymiarach połączone u dołu poziomą rurką. Następnie do naczynia została dolana woda. We wszystkich naczyniach poziom wody był taki sam.
  2. Doświadczenie z elektroskopem. Nauczycielka kazała jednej uczennicy  nadmuchać balon, potem dała go innej osobie z klasy i kazała potrzeć o włosy. Następnie przyłożyliśmy balon do elektroskopu i znajdująca się w nim wskazówka poruszyła się. W ten sposób dowiedzieliśmy się do czego służy elektroskop, a pomocny jest przy wykrywaniu ładunków elektrycznych. Wiemy już też, kto w naszej klasie jest najbardziej „elektryzującym” uczniem?.
  3. Doświadczenie z „Telefonem z kubeczków''. Pani Ania dała nam dwa kubeczki połączone ze sobą sznurkiem. Kazała dwóm osobom z klasy stanąć na przeciwko siebie tak by sznurek był naciągnięty. Następnie jedna uczennica zaczęła coś mówić do kubka, a kolejna przyłożyła do drugiego ucho. Efekt był taki, jakby osoby te mówiły coś sobie na ucho.
  4. Doświadczenie z maszyną elektrostatyczną.Niestety okazało się, że maszyny są uszkodzone i zadanie zostało wykonane bardziej wirtualnie, niż praktycznie. Pani Ania jednak zdołała nam bardzo dobrze wytłumaczyć ich działanie.
  5. Doświadczenie z wagą laboratoryjną. Waga ta, podobnie jak maszyna elektrostatyczna nie była sprawna, więc nie udało nam się zobaczyć jak ona działa, ale pani Ania wyjaśniła nam jej działanie i zastosowanie.

42_1417117813.jpg


   Lekcja ta była bardzo interesująca, chociaż nie zobaczyliśmy jak działają niektóre przyrządy z powodów wad technicznych. Może wśród uczniów znajdzie się ktoś, kogo pani Ania zaraziła swoją pasją. Ale to już pokaże czas.

   fotogaleria

Relację przygotował Karol Kapusta kl. II A 
 
Lepsza SZKOŁA
czerwiec 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 201904
- Dzień Dziecka, Międzynarodowy Dzień Rodziny. Prezentacja PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
07
- Termin wystawienia ocen semestralnych.
13
- Klasyfikacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej.
19
- Zakończenie roku szkolnego. Pożegnanie kl. III
dzisiaj imieniny
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Urodziny obchodzą
Pojutrze
Michał z klasy IIIB
Wszystkiego najlepszego ;-))
panujący zodiak
BLIŹNIĘTA
do wakacji 3 dni
sylwester za 195 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.
ERICH FROMM
3045810
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019