Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
 
"PRACOWITA JAK PSZCZOŁA"
    
    Poszukując ludzi z pasją, w ramach Projektu Społecznego "My na Pomorzu" zawitaliśmy w progi jednego z pszczelarzy w naszej gminie, pana Andrzeja Wentowskiego. Pomogła nam w zorganizowaniu tego spotkania jego małżonka, a nasza emerytowana kierowniczka świetlicy, pani  Gertruda Wentowska. Udaliśmy się z wizytą do jego "pasieki", aby dowiedzieć się czegoś więcej o pszczołach, ich życiu i funkcjonowaniu, ale przede wszystkim  na spotkanie z pasjonatem.

    Pan Andrzej przyjął nas niezwykle serdecznie i swoją opowieścią wprowadził nas w tajniki życia pszczół. Oto krótka relacja z rozmowy z nim:
  • Dlaczego wybrał Pan akurat takie hobby?
Pszczelarstwem zajmuje się mój brat, zajmował się mój tata, dziadek  oraz pradziadek. Po prostu tak już jest w naszej  rodzinie. Przyglądałem się gdy mój tata hodował pszczoły, dbał o nie i je pielęgnował. Teraz ja wprawiam się w tę rolę.
  • Jak powstaje miód?
Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek, mieszają z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i w postaci uformowanych kulek, przenoszą do ula. Znoszony do ula pyłek jest przeznaczony na bieżące potrzeby pokarmowe oraz tworzone są zapasy na okres kiedy brakuje  go w przyrodzie. Świeży pyłek składany jest do komórek, ubijany, pokrywany miodem. Następnie zachodzi proces fermentacji.
  • Ile pszczół jest w jednym ulu?
W okresie lata nawet do 80 tys. , a jesienią ok. 25 tys.
  • Ile żądeł ma pszczoła?
Pszczoła ma jedno żądło. Gdy użądli swoją "ofiarę" cały aparat żądlący pozostawia w jej ciele, a sama umiera.
  • Czy lubi Pan miód swoich pszczół?
Jestem cukrzykiem, więc rzadko jadam miód, chociaż szkodzi on w bardzo małym stopniu takim osoba jak ja, ale moja żona mówi, że jest wyśmienity.
  • Ile ma Pan obecnie uli?
Obecnie mam 92 funkcjonujące ule.
  • Czy pszczoły zbierają tylko zdrowy miód?
Pszczoły zbierają tylko zdrowy miód, gdyż w odróżnieniu od osowatych, które zbierają nektar ze wszystkich roślin także trujących - niebezpiecznych dla ludzi, pszczoły zbierają nektar z roślin przyjaznych i bezpiecznych dla człowieka.
    To jedynie skrót  wiedzy na temat życia pszczół, z którą podzielił się Pan Andrzej z nami. Rozmawialiśmy też o królowej i jej życiu intymnym. Było to bardzo pouczające spotkanie. Myślę, że to oderwanie od szkolnej ławki bardzo wiele nas nauczyło. Podobało nam się wyjście poza szkolne mury, ale nie spodziewaliśmy się, że może być aż tak ciekawym doświadczeniem. Dobrze spotykać na swojej drodze pasjonatów.

48_1417193690.jpg


    Większość pszczelarzy prosi by nie zabijać pszczół, które dają nam bardzo słodki lek  na przeziębienie. My również przyłączamy się do tego apelu.

    W tej "lekcji w terenie" uczestniczyła klasa II A pod opieką pań Anny Tynkiewicz - Hinz i Doroty Kurjata - Block.

    fotogaleria
Relację przygotowała Zuzanna Olesiejuk z kl. II A 
 
Lepsza SZKOŁA
sierpień 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sierpień 201931
- Zakończenie funkcjonowania Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie
dzisiaj imieniny
Anity, Elizy, Mirona
panujący zodiak
LEW
TRWAJĄ WAKACJE
sylwester za 136 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Zawieś swoje życie o jakąś gwiazdę, a noc ci nie zaszkodzi.
PHIL BOSMAN
3193454
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019