Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
"My na Pomorzu" - wizyta u ludzi z pasją  - Posterunek Policji w Gardei


   Dnia 20 marca 2015r. po drugiej godzinie lekcyjnej udaliśmy się w składzie: Oliwia Tyrau, Sandra Małecka, Mariusz Bernacki i Wojciech Wijata pod opieką p. Doroty Kurjaty - Block na posterunek Policji w Gardei, by tam porozmawiać o tym czy to tylko praca, czy może coś więcej. O pasji bycia policjantem dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

   W swoim gabinecie przyjął nas ciepło dzielnicowy - pan Rafał Szalkowski. Na początku pani Dorota opowiedziała o projekcie, w którym uczestniczmy, a potem pan Rafał zaczął odpowiadać na zadawane przez nas pytania. Pierwsze z nich dotyczyło uzasadnienia wyboru zawodu, nasz gospodarz odpowiedział, że od zawsze lubił nieść pomoc ludziom poprzez kontakt z nimi oraz pracę w terenie, bo nie zawsze był policjantem (przez pewien czas był strażakiem, którym chciał być od dziecka). Później zapytaliśmy o to, czy lubi swoją pracę, na co uzyskaliśmy odpowiedź twierdzącą. Jak później się dowiedzieliśmy życiorys pana Rafał był dosyć skomplikowany, ponieważ pomiędzy strażakiem, a policjantem była jeszcze służba w Straży Granicznej, z której na  prośbę pana Rafała, minister przeniósł go do służby Policji. Od czasu do czasu na pytania odpowiadał również kierownik posterunku pan Dariusz Haska. Dowiedzieliśmy się również z czego składa się podstawowe wyposażenie policjanta  na służbie, to: broń, kajdanki, gaz, pałka i w zależności od okoliczności w jakich pełni się służbę, wyposażenie się zmienia. Dowiedzieliśmy się również, że są dwa kodeksy: wykroczeń i karny. Najczęstszymi wykroczeniami na terenie naszej gminy są: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i zakazanych, niszczenie mienia, wykroczenia drogowe, kradzieże z włamaniem i bójki. W sprawie broni, to na szczęście pan używał jej tylko na strzelnicy. Wiemy też, że podstawowy kurs na policjanta trwa 6 miesięcy ale wcześniej trzeba uzyskać jeszcze odpowiedni poziom wykształcenia. A potem sprawdzić się w czasie tzw. Okresu próbnego. Zapytaliśmy również o napisy na murach, według policji wszystkie jej "niby nazwy" są śmieszne, a napisy na murach wynikają w dużej mierze z niewiedzy.

 

   Według naszych rozmówców jest to zawód niebezpieczny, większość kandydatów  nie przechodzi testów i zawód ten ma mało zalet. Jednak po spotkaniu z nimi, śmiało możemy wysnuć wniosek, że dla Policjantów z Posterunku w Gardei to pasja!!!
   Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie i interesującą rozmowę.

 

105_1427489891.jpg

Relację przygotowali Oliwia Tyrau i Wojciech Wijata z kl. II A

Lepsza SZKOŁA
sierpień 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sierpień 201931
- Zakończenie funkcjonowania Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie
dzisiaj imieniny
Anity, Elizy, Mirona
panujący zodiak
LEW
TRWAJĄ WAKACJE
sylwester za 136 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Zawieś swoje życie o jakąś gwiazdę, a noc ci nie zaszkodzi.
PHIL BOSMAN
3193480
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019