Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
"My na Pomorzu" - spotkanie z człowiekiem z pasją Pan Mieczysław Laskowski


   Dnia 20.03.2015r. odwiedziłyśmy pana Mieczysława Laskowskiego - prawdziwego człowieka renesansu. Posiada naprawdę wiele ciekawych pasji: zbieractwo, muzyka, historia, sztuka, fotografia, renowacja, rzeźbiarstwo, tkactwo, rękodzieła. A wszystko to związane jest z Jego ogromnym patriotyzmem.

   Jego pierwszą pasją jest kolekcjonerstwo i zbieractwo szczególnie militariów rzeczy dotyczących historii różnych epok. Posiada ogromny zbiór manierek - około 100 sztuk. W jego kolekcji znajduje się również wiele hełmów (najstarszy z nich pochodzi z 1915r.), broni (szable, karabiny z bagnetami, miecze itd.), starych aparatów fotograficznych, łuski z czołgów i liczny zbiór obrazów patriotycznych i wiele, wiele innych. Posiadał dużą kolekcję mundurów, które oddał córce. Znaczna ilość pamiątek została ukradziona i przepadła po napadzie, który miał miejsce kilka lat temu. Od tamtej pory pan Mieczysław przestał kolekcjonować militaria i przekazał tę pasję córce. Również żona - pani Krystyna podziela pasje męża i wspiera go.

   Inną pasją pana Laskowskiego jest muzyka. Ten niezwykły człowiek gra na gitarze, śpiewa i pisze własne teksty piosenek.  Miał 15 lat gdy dostał pierwszą gitarę, lecz dopiero    w wieku 19 lat nauczył się poprawnie grać. Wielokrotnie brał udział w koncertach, festiwalach, recitalach. Za jedną ze swoich piosenek dostał Grand Prix od Marszałka Województwa Pomorskiego. Miał koncert na Ogólnopolskim Konkursie Poezji. Prowadzi bloga pod adresem: www.m-l-54.bloog.pl, na którym znajduje się ok. 800 Jego wierszy.

   Na ścianach wnętrza domu dostrzegłyśmy obrazy, które są tworami następnej pasji - malarstwa. Dowiedziałyśmy się, że część obrazów pana Mieczysława zdobi inne domy. Pan Laskowski lubi również zatrzymywać życie w kadrach aparatów fotograficznych, których kilka zauważyłyśmy na półce.

   Również wiele starych mebli i zegarów zawdzięcza mu nowe życie, ponieważ renowacja to też pasja pana Mieczysława. Gdy zapytałyśmy o szczególną lub ulubioną rzecz  z kolekcji, to usłyszałyśmy, że tak jak nie można wyróżniać własnych dzieci tak nie należy pamiątek, bo wszystkie się kocha. Na pytanie czy wybrałby ponownie takie samo życie odpowiedział interesująco: "Chyba tak, pewno bym troszkę inaczej to robił, bardziej profesjonalnie, z determinacją, powiedziałbym, naukową. Warto coś robić dla idei patriotyzmu".

   Pan Mieczysław Laskowski mocno zapisał się w historii naszej szkoły. Oprócz tego,  że do niej uczęszczał, to stał się inicjatorem nadania szkole imienia wielkiego patrioty Tadeusza Kościuszki. To pan Laskowski zaprojektował pomnik, który stoi przed szkołą oraz sztandar Szkoły Podstawowej. Zaraził on nauczycieli i uczniów patriotyzmem oraz zamiłowaniem do historii. Pomysł, o którym sam mówi, że był szalony to zbudowanie pomnika z okazji dwusetnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Pomnik zajmuje się przed domem państwa Laskowskich. Jego symbolika jest bardzo wymowna - kosy, kajdany, fragmenty armaty, kapliczka. Pan Mieczysław wspominał, że na uroczystym odsłonięciu zgromadziło się bardzo wiele zacnych osób, a splendoru dodał wystrzał armatni ze zbudowanej własnoręcznie armaty. Do dzisiaj jest on lokalną atrakcją.

   Wizyta u pana Mieczysława Laskowskiego natchnęła nas duchem historii. Udowodniła nam, że ludzie z pasją, to ludzie zasługujący na podziw, szacunek i mający autorytet. Jesteśmy dumne, że w naszej społeczności są tacy pasjonaci, jak goszczący nas Pan Laskowski.

111_1427554643.jpg 110_1427554637.jpg

109_1427554588.jpg

 

Z wizytą udały się i relację przygotowały Julia Kamińska, Wiktoria Nawrocka,  Dorota Tabor z kl. I B  oraz Katarzyna Barańska II B
Spotkanie zorganizowała pani Lucyna Deja - Kowalska
 


Lepsza SZKOŁA
sierpień 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sierpień 201931
- Zakończenie funkcjonowania Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie
dzisiaj imieniny
Anity, Elizy, Mirona
panujący zodiak
LEW
TRWAJĄ WAKACJE
sylwester za 136 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Zawieś swoje życie o jakąś gwiazdę, a noc ci nie zaszkodzi.
PHIL BOSMAN
3193445
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019