Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
"My na Pomorzu" - ludzie z pasją - Ojciec  Zbigniew Bruzi


   Dnia 27.03.2015r. w Nowej Wiosce na plebani naszego księdza Eugeniusza Potoniec, w towarzystwie starszych koleżanek - Ani Szymalak i Martyny Piętak, przeprowadziłam wywiad z Ojcem Zbigniewem Bruzim - naszym tegorocznym rekolekcjonistą. Dotyczył pasji.

Oto zapis naszej rozmowy:

Weronika Krzywonos: Co skłoniło Ojca żeby zostać zakonnikiem ?
Ojciec Zbigniew Bruzi: Przede wszystkim to, że podobało mi się życie księdza. Najpierw patrzyłem na to tak bardzo po dziecinnemu, ale później, kiedy poznałem życie lepiej, zobaczyłem, że jest ono dla mnie wszystkim: dojrzewaniem, pokonywaniem jakiś trudności, problemów. W końcu odkryłem, że najważniejszym motywem do zostania Księdzem i Zakonnikiem jest nic innego jak miłość Pana Boga. Zakochanie się w Panu Bogu - to jest najważniejszy motyw.
W.K.: Jak Ojciec przygotowuje się do rekolekcji ?
O.Z.: Przygotowania mają różne wymiary. Co roku w Polsce jest inny temat. W tym roku jest to hasło ,,Nawracajcie się i Wierzcie w Ewangelię''. Jak już je poznam, to sobie chodzę i myślę w  jaki sposób to hasło przełożyć na tematy rekolekcji. Bo zwykle trzeba mieć cztery tematy na cztery dni rekolekcji. Później jest jakaś lektura, modlitwa, rozważanie tego i w taki sposób wygląda przygotowanie do rekolekcji.
W.K.: Ile lat Ojciec jest już w zakonie ?
O.Z.: W tym roku minie  30 lat.
W.K.: Czy Ojciec ma jakieś zainteresowania?
O.Z.: Moim zainteresowaniem są góry. Bardzo lubię chodzić po nich. Staram się spędzać  tam  każdy urlop. Byłem już w Bieszczadach, Tatrach, Beskidach, Karkonoszach. Później związana z tym jest taka turystyka w najbliższej okolicy. Tam gdzie jestem staram się wybierać na różnego rodzaju większe lub mniejsze spacery. Jest to taka forma spędzania czasu i pasji. Drugą częścią tej pasji jest Camino - czyli szlak do grobu Świętego Jakuba. Kilka lat temu przeczytałem książkę na temat szlaku Świętego Jakuba, a 2 lata temu poszedłem ten szlak z Portugali do Hiszpanii. Ci, którzy wyruszają na ten szlak nazywają się Caminowicze. Do tego grobu wiodą szlaki z różnych stron Europy. Są trzy główne szlaki przechodzące  też przez Polskę. Szlak Pomorski, Droga Polska  i Droga Królewska.
W.K.: W ilu parafiach miał Ojciec rekolekcje?
O.Z.: Około trzystu. W ciągu roku średnio jestem w 20 parafiach.
W.K.: Czy wyjeżdżał Ojciec na misje?
O.Z.: Na misje nie wyjeżdżałem. Prowadziłem tylko rekolekcje za granicą, na Ukrainie i Białorusi. A tak to nie byłem na powszechnie rozumianych misjach za granicą. Chociaż kiedyś przed  Seminarium chciałem jechać za granicę. Jak myślałem o tym by być księdzem, to chciałem być takim misjonarzem zagranicznym, ale później gdzieś to przeszło.
W.K.: W ilu krajach pracuje Ojca Zakon Misyjny?
O.Z.: Pracujemy w 77 krajach świata .
W.K.: Jak wygląda życie zakonnika?
O.Z.: Prosto, zakonnik musi rano wstać. Zaczyna zwykle od modlitwy, cały dzień poświęca służeniu, msza św., posługa w konfesjonale, no i później w zależności od tego kim jest, czy jest proboszczem, czy misjonarzem, który wyjeżdża na rekolekcje do różnych parafii, no to w zależności od tego inaczej będzie wyglądał jego dzień. Mój dzień wygląda tak, że jeżeli nie jestem na rekolekcjach, no to po tych porannych modlitwach, mszy św., jest lektura, jakieś prace gospodarcze w domu, w klasztorze. Jest trochę nieraz sportu, jakiegoś odpoczynku, rekreacji. Ale główne punkty to: modlitwa i msza św. Dzięki temu, że jestem ojcem rekolekcjonistą mogę zwiedzać Polskę i rozwijać swoje górskie pasje.
W.K.: To wszystkie pytania jakie dla Ojca przygotowałam. Dziękuję za rozmowę.
O.Z.: Dziękuję.
178_1428401806.jpg


    Dzięki przeprowadzonemu wywiadowi, dowiedziałyśmy wielu ciekawych rzeczy o posłudze kapłańskiej i zainteresowaniach Ojca Zbigniewa. To kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem w ramach realizowanego przez nas Projektu Społecznego "My na Pomorzu".

Relację przygotowała uczennica kl. I A - Weronika Krzywonos.


Lepsza SZKOŁA
sierpień 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sierpień 201931
- Zakończenie funkcjonowania Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie
dzisiaj imieniny
Anity, Elizy, Mirona
panujący zodiak
LEW
TRWAJĄ WAKACJE
sylwester za 136 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Zawieś swoje życie o jakąś gwiazdę, a noc ci nie zaszkodzi.
PHIL BOSMAN
3193462
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019