Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko

"My na Pomorzu" - spotkanie z ciekawymi ludźmi - gościmy STRAŻ LEŚNĄ


   Dnia 31 marca 2015r. gościliśmy w naszej szkole oddanych pasji i pracy jednocześnie  - Strażników Leśnych z Nadleśnictwa Kwidzyn. Odwiedzili nas i zajęcia dla uczniów poprowadzili: pan Andrzej Pałka - Komendant Posterunku Straży Leśnej, oraz Strażnicy Leśni - panowie Adrian Wiśniowski i Adam Ulatowski.

 

   Spotkanie odbyło się w ramach Akcji Społecznej "My na Pomorzu" - MOJA GMINA LUDZI Z PASJĄ. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy II A z wychowawcą, p. D. Kurjata.    W trakcie zajęć uczniowie mogli się dowiedzieć, że w pracy Strażnika Leśnego pasja jest wręcz niezbędna. Pan Adrian Wiśniowski przybliżał uczniom pracę w lesie za pomocą zarówno słowa, jak i obrazu, w sposób plastyczny i to dosłownie "malując" swoją opowieść. Uczniowie poznali na czym polega ta specyficzna i ciekawa praca oraz jakie jest jej główne zadanie. Wiedzą już, że najważniejsze to zwalczać i przeciwdziałać szkodnictwu leśnemu. W ramach wykonywanych zadań, strażnicy walczą m.in. z plagą śmieci. Informacja, że jedna plastikowa butelka wyrzucona w lesie rozkładać się będzie 2 mln lat, zrobiła na uczniach ogromne wrażenie.


   Strażnicy zwrócili też uwagę uczniów na stereotyp krążący w społeczeństwie, a dotyczący ich pracy. Potocznie mówi się, że Strażnik Leśny "chodzi po lesie, patrzy na ptaki, które mu śpiewają, drzewa szumią, czasami spaceruje z psem lub strzelbą". Tak naprawdę jest to praca wymagająca poświęcenia, praca która jest służbą. Strażnik pracuje dla lasu i społeczeństwa. Leśniczy w lesie jest po to, by w nim dobrze gospodarzyć, z pożytkiem dla wszystkich. Musi znać las jak własną kieszeń i to o każdej porze roku. Musi być dostępny 24 godziny na dobę, nie jest to łatwe zadanie.


   Panowie rozmawiali z uczniami również na temat ekologii, która wywodzi się z leśnictwa,  o "szorstkiej przyjaźni" między ekologami i leśnikami oraz o sporach i innym spojrzeniu na przyrodę. Zwrócili również uwagę uczniów na to, że las jest matematyczny. Prowadzone są w nim obserwacje na wyznaczonych terenach i ustalane pewne wzory procesów przebiegających w naturze.     Pokazali, że ich praca nierzadko odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Zdarza się, że zaczynają przy - 15 stopniach pracę wczesnym świtem, a kończą w południowym słońcu przy + 5. Muszą umieć zarządzać grupą ludzi. W przypadku prowadzonej wycinki jest to niezwykle odpowiedzialne, niebezpieczne i ważne zadanie. W dzisiejszym świecie muszą być na bieżąco z nowościami technicznymi i technologicznymi. Na bieżąco raportują wykonanie powierzonych im zadań. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jeśli chce się pracować w lesie, to praca ta musi być jednocześnie hobby.    


   Straż Leśna ma przydzielony wąski wycinek tego czym zajmuje się Policja. Do jej zadań m. in. należy walka z kłusownikami, z tymi, którzy nielegalnie korzystają z lasu, z bezprawnymi wjazdami pojazdami mechanicznymi na teren lasu.
Uczniowie poznali również pierwszą zasadę leśnictwa, którą jest dbanie o ciągłość lasu. W ciągu 2 do 5 lat po wycince, trzeba las posadzić na nowo.


   Dawniej, bez ingerencji człowieka cykl w lesie trwał około 700 lat, obecnie to okres znacznie krótszy - ok. 70 lat.
W trakcie spotkanie poruszony został również temat myśliwego, tego który dokonuje mądrej i potrzebnej selekcji zwierzyny. Gimnazjaliści wiedzą już jaka jest różnica między myśliwym a kłusownikiem. Ten pierwszy działa legalnie w oparciu o łowiecki plan hodowlany, natomiast kłusownik działa nielegalnie, nie patrzy na dobro lasu, zaspokaja tylko swoje indywidualne potrzeby.  Nasi goście pokazali, że również  bycie myśliwym to pasja.


   Spotkanie należy zaliczyć do tych niezwykle udanych i bardzo interesujących. Nasi goście okazali się doskonałymi mówcami i przewodnikami po świecie leśnej przyrody. Mamy nadzieję, że spotkanie powtórzymy, tym razem już w warunkach naturalnych dla wykonywanego z pasją zawodu i zawitamy wspólnie po kolejne ciekawe doświadczenia i następną porcję wiedzy do lasu.
O dokumentację fotograficzną spotkania zadbał jeden z naszych gości - pan Adam Ulatowski, któremu serdecznie dziękujemy.

181_1428406025.jpg 182_1428406030.jpg
183_1428406036.jpg 185_1428406925.jpg
180_1428406020.jpg

 

DK  
Lepsza SZKOŁA
sierpień 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sierpień 201931
- Zakończenie funkcjonowania Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie
dzisiaj imieniny
Anity, Elizy, Mirona
panujący zodiak
LEW
TRWAJĄ WAKACJE
sylwester za 136 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Zawieś swoje życie o jakąś gwiazdę, a noc ci nie zaszkodzi.
PHIL BOSMAN
3193351
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019