Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
"My na Pomorzu" - uczennica z pasją
Aleksandra Dankowska


   Taniec wymaga poświęceń, w zamian za to daje unikatową pewność siebie. Aleksandrze Dankowskiej,  tancerce grupy "Loud Street Dance", jednocześnie uczennicy naszej szkoły pasja odwróciła życie do góry nogami. Rozmawiałyśmy o marzeniach z dzieciństwa i tych na przyszłość.
Skąd wziął się pomysł, żeby zacząć tańczyć?
To była dziecięca miłość od pierwszego wejrzenia. Kiedy miałam sześć lat, na kolonijnej dyskotece poczułam, że taniec to jest dokładnie to. Byłam tak zauroczona muzyką, tym, co może dziać się z ciałem, kiedy człowiek znajduje się na parkiecie, że absolutnie nie chciałam wychodzić z sali. Od tej chwili musiało jednak minąć sześć lat, kiedy wreszcie zdecydowałam się tańczyć "na poważnie". Trafiłam do szkoły tanecznej Loud Street Dance pod kierownictwem pani Aleksandry Orzechowskiej.
Łatwo jest Ci pogodzić pasję z nauką i innymi obowiązkami? Czy starcza Ci czasu na wyjścia ze znajomymi?
Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek narzekała na brak czasu na naukę. Robią to częściej moi rodzice, którzy i tak wiedzą, że moja postawa w kwestii tańca była, jest i będzie zawsze stanowcza, i że nie mają szans wybić mi tego z głowy.
Jak pasja wpływa na młodych ludzi?
Uważam, że taniec ma wpływ nie tylko na rozwój fizyczny, ale także na rozwój psychiczny i mentalny. Kształtuje osobowość, rozwija wyobraźnię, a często pomaga też pokonać kompleksy i otworzyć się na ludzi.
Poznałaś różne style tańca. Który z nich jest Ci najbliższy?
Stylem, który mnie fascynuje jest new style. Nie ma on określonej bazy ruchów jak np. oldschool, hip-hop. Pozwala na wykreowanie własnego stylu i daje dużą swobodę tworzenia.
Skąd bierzesz siłę do codziennych zmagań ze swoim ciałem na sali? Czy jest na to jakaś tajemna receptura?
To po prostu moja pasja. Ta świadomość pomaga mi w walce z bólem i zmęczeniem. Ważni też są ludzie, z którymi ćwiczę na sali.
Taniec jak każdy inny sport niesie za sobą wiele różnych kontuzji.  Jeden uraz może przekreślić wiele lat ciężkiej pracy. Nie boisz się tego?
Szczerze mówiąc, miałam już w swoim życiu wiele kontuzji, np. niedomagająca ręka, czasami lewa, czasami prawa. Jeżeli się dobrze nie rozgrzeję, to nie jestem w stanie wykonać nawet najprostszych czynności. Wielokrotnie miałam też ponaciągane mięśnie, ale to jest rzecz naturalna.
Taniec jest dla każdego, czy decydują o tym jakieś wrodzone predyspozycje?
Do tańca nadają się Ci, którzy po prostu chcą tańczyć. Bez względu na wiek, wagę, wzrost itp. Jedni mogą to traktować jako dobry sposób na odstresowanie i relaks, a dla innych może być to pasja życia. Stylów tańca jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.
W jaki sposób taniec wpływa na Twoje życie?
Taniec nie wpływa na moje życie…Taniec jest moim życiem! Sposób postrzegania wielu spraw na pewno mi się zmienił. Z roku na rok jestem coraz starsza i coraz mądrzejsza. Taniec sprawił, że moje życie jest ciekawsze. Nie czuję się zwykłym szarym człowiekiem. Spotkałam wielu wyjątkowych ludzi, których nie spotkałabym, gdybym nie tańczyła.
Czujesz się uzależniona?
Nie jest to uzależnienie… Raczej miłość. Jeżeli długo nie widzisz się z ukochaną osobą, to za nią tęsknisz. Tak samo mam z tańcem - kiedy długo nie tańczę, to za tym tęsknię.
Jak to jest, gdy pasja staje się Twoim sposobem na życie?
W momencie, kiedy zaczęłam tańczyć wiedziałam, że to jest mój sposób na życie i sukcesywnie do tego dążę. Pomimo tego, że taniec stał się dla mnie nauką, cały czas traktuję go jak pasję mojego życia. Swój sukces zawdzięczam wysiłkowi włożonemu w treningi oraz w dużej mierze ludziom, których spotkałam na swojej drodze, i którzy mnie ukształtowali.
Jakie są plany dotyczące Twojego rozwoju?
Oczywiście chcę podbić świat, jako Aleksandra Dankowska. ;-) Marzę o tym, żeby moje nazwisko nie zostało tylko w wiosce, w której mieszkam, ale rozniosło się po całej Polsce. Chciałabym w odległych zakątkach kraju poprowadzić warsztaty taneczne, to byłoby świetne.
Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę wielu sukcesów tanecznych i podbicia świata!
141_1427895593.jpg
 
Rozmawiała i wywiad zapisała Marta Szymańska z kl. I A
Lepsza SZKOŁA
czerwiec 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 201904
- Dzień Dziecka, Międzynarodowy Dzień Rodziny. Prezentacja PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
07
- Termin wystawienia ocen semestralnych.
13
- Klasyfikacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej.
19
- Zakończenie roku szkolnego. Pożegnanie kl. III
dzisiaj imieniny
Gerwazego, Protazego, Sylwii
Urodziny obchodzą
Pojutrze
Michał z klasy IIIB
Wszystkiego najlepszego ;-))
panujący zodiak
BLIŹNIĘTA
do wakacji 3 dni
sylwester za 195 dni
KALENDARIUM
miesiąca
ZŁOTA MYŚL
Nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.
ERICH FROMM
3045729
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019