Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi. Tadeusz Kościuszko
Czy wiecie o dopalaczach tyle, ile Wasze dzieci?

 

DOPALACZ (ang. smarts, legal highs, herbal highs, boosters) - termin używany potocznie dla określenia substancji psychoaktywnych, które swoim działaniem przypominają zakazane prawem narkotyki. Do października 2010r. dopalacze sprzedawano legalnie w ponad 1000 sklepach w całej Polsce. Obecnie, po wejściu w życie ustawy zakazującej handlu dopalaczami, dostęp do nich jest utrudniony, ale możliwy. Dystrybutorzy dopalaczy przenoszą swoją działalność za granicę i handlują przez internet. Dopalacze są legalne w niektórych krajach UE, np. w Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech.

 

STAN PRAWNY

26 listopada 2010r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakazująca jakiejkolwiek formy obrotu dopalaczami. Dzięki nowemu prawu służby sanitarne mogą w każdej chwili zamknąć sklepy sprzedające podejrzane substancje. Ustawa przewiduje dotkliwe sankcje dla osób dystrybuujących dopalacze i dla właścicieli sklepów z tymi groźnymi substancjami. Kary pieniężne sięgną nawet miliona złotych. Jednak posiadanie dopalaczy na własny użytek wciąż nie jest karane. Dlatego mimo wprowadzenia zakazu handel dopalaczami nie znikł. Obecnie środki te można kupić, np. przez internet z dostawą do domu.

 

CO MŁODZI LUDZIE PISALI O DOPALACZACH?

 "Trochę się bałem więc najpierw poszła jedna prawie zero efektów, gdzieś tak po 1h 15min druga, dalej zero efektów - myślałem, że to koniec, ale nie. Gdzieś tak po 4h po aplikacji poczułem... najpierw euforia, i całkiem w porządku uczucie, ale zaraz po godzinie złapałem bad tripa. Mała dawka, ale muszę przyznać, że miejscami było ostro (zwłaszcza z nerwami i oddychaniem) chciałem wzywać pogotowie i robić zamieszanie. Ta substancja to nie są żarty podchodźcie do niej bardzo ostrożnie, zwłaszcza jeśli jesteście zdołowani. Mam wrażenie, że było parę takich momentów, że przy większej dawce to normalnie bym chyba zwariował, albo się przekręcił... Najlepiej sobie darować."

 "Zła rozkmina, przyspieszone bicie serca, pocenie się, odczucie gorąca. Tak psychodeliczne że wchodzi Ci jakby ktoś do bani i z nim gadasz (ze swoimi myślami) ale to jest takie wielkie dołowanie. Nie wiem czy dokładnie wiecie o co chodzi. Każdą rzecz, głównie cechy własnego charakteru, rozkminiasz pod straaaasznie złym kątem, zawsze na źle. Generalnie nie polecam palić i iść do ludzi bo i tak przez 40min się nie dogadasz. W drodze powrotnej z smartxshop'u wraz z kolegą zabłądziłem".

 

 
 

Anna Tynkiewicz-Hinz

psycholog szkolny

 
 
 
BEZPIECZEŃSTWO W SERWISACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
 
 
SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE umożliwiają dostęp do interesujących materiałów, bieżących informacji, dzięki nim można zaprezentować swoje poglądy i swoją twórczość, podtrzymywać kontakty ze znajomymi itp.
 
Najpopularniejsze serwisy społecznościowe:
  •  Facebook - najpopularniejszy globalnie serwis dający możliwość m. in. publikacji treści, komentowania, lajkowania, dodawania znajomych i komunikowania się z nimi;
  • Instagram - umożliwiający dzielenie się zdjęciami i filmami, modyfikowanie ich dzięki prostym w użyciu filtrom, udostępnianie i komentowanie w czasie rzeczywistym;
  • Ask.fm - popularny głównie wśród dzieci i młodzieży serwis umożliwiający użytkownikom zadawanie i odpowiadanie na pytania;
  • Snapchat - popularny wśród młodych internautów serwis dający m. in. możliwość przesyłania materiałów (tekstów, zdjęć, filmów), które po kilku lub kilkunastu sekundach znikają;
  • Twitter - serwis opierający się na krótkich, liczących do 140 znaków, wiadomościach tekstowych, tzw. tweetach, które mogą być obserwowane przez innych internautów korzystających z serwisu.

 

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

 

1. Profil dziecka nie powinien być profilem otwartym;

2. Należy ustalić z dzieckiem, jakie informacje na swój temat może zamieszczać;

3. Profil powinien być zabezpieczony silnym hasłem;

4. Porozmawiaj z dzieckiem o zdjęciach i filmach, które publikuje na profilu;

5. Ostrzeż dziecko przed dodawaniem do grona znajomych osób, których nie zna osobiście;

6. Zwróć uwagę dziecka na zamieszczane przez nie komentarze lub statusy;

7. Ustal limit czasu na korzystanie z portali tego typu;

8. Przekaż dziecku, że powinno ignorować i usuwać wszelkie internetowe zaczepki, ataki lub złośliwości;

9. Przekonaj dziecko, że powinno Cię informować o wszystkich niepokojących sytuacjach.

 

Anna Tynkiewicz-Hinz

psycholog szkolny

 

 

 
           

 

 

Lepsza SZKOŁA
czerwiec 2019
P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
czerwiec 201904
- Dzień Dziecka, Międzynarodowy Dzień Rodziny. Prezentacja PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
07
- Termin wystawienia ocen semestralnych.
13
- Klasyfikacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej.
19
- Zakończenie roku szkolnego. Pożegnanie kl. III
dzisiaj imieniny
Bogny, Rafaeli, Rafała
Urodziny obchodzą
Jutro
Michał z klasy IIIB
Wszystkiego najlepszego ;-))
panujący zodiak
BLIŹNIĘTA
do wakacji 2 dni
sylwester za 194 dni
KALENDARIUM
miesiąca
Światowy Dzień Uchodźcy
ZŁOTA MYŚL
Dziś pod wozem, jutro na wozie.
ADALBERG
3047201
Gimnazjum im. Tadeusza Kosciuszki w Wandowie
   Copyright © kaiman 2002-2019